روانشناسی پول ؛ چه ریشه‌های روانشناختی در مشکلات مالی ما وجود دارد؟

//روانشناسی پول ؛ چه ریشه‌های روانشناختی در مشکلات مالی ما وجود دارد؟

روانشناسی پول ؛ چه ریشه‌های روانشناختی در مشکلات مالی ما وجود دارد؟

در آموزش‌های مالی، هیچ نکته‌ای مهم‌تر از کنترل دخل و خرج نیست. منابع آموزشی هم در این زمینه بسیار محدود است به همین دلیل تلاش می‌کنیم در این مطلب، آموزش‌های مربوط به این مبحث را در اختیار شما قرار بدهیم.

اول از همه موضوع «ذهنیت مالی» و سپس اقدام مؤثر مطرح است. اولین قدم برای رسیدن به این هدف، موضوع ذهنیت مالی است. ذهنیت ما درباره‌ی پول مشخص‌کننده‌ی عملکرد مالی ماست. شرایطی که امروز داریم نتیجه‌ی تصمیماتی است که در گذشته گرفته‌ایم. انتخاب‌های ما نتیجه باورهای درونی و فرایند فکر کردنمان است. این موضوع نه‌تنها در مورد پول، بلکه در سایر جنبه‌های زندگی نیز صدق می‌کند.

این موضوع برای هر کسی که می‌خواهد موفقیت مالی داشته باشد، مهم است. اینها سؤالاتی است که هر روز موقع خرید با آن مواجه می‌‌‌شوید:

یک نفر می‌گوید: من فلان کالا را نخریدم چون پول کافی نداشتم. فرد دیگری می‌گوید: من پول کافی برای خریدش را نداشتم اما به هر حال دست به خرید زدم.

همه در موقعیت‌های یکسانی قرار دارند اما انتخاب‌هایشان متفاوت است؛ دلیلش هم تفاوت در ذهنیت مالی آنهاست.

در اینجا یکی از مهم‌ترین حقایق مالی را با شما مطرح می‌کنیم: مهم نیست چقدر درآمد داریم و چطور آن را هزینه می‌کنیم بلکه کنترل مسائل مالی است که در درازمدت اهمیت پیدا می‌کند. پزشک‌ها و وکلای زیادی هستند که مشکلات مالی دارند. در مقابل منشی‌ها و پرستارهای زیادی هم هستند که مشکل مالی ندارند.

واقعیت این است که بسیاری از مخارج ماهیانه که به نظر قابل چشم‌پوشی هستند، در بلند مدت می‌توانند تاثیر بزرگی بر آینده مالی شما داشته باشند. چند هزارتومانی که هر ماه می‌توانید صرفه‌جویی کنید، اگر در جایی مطمئن سرمایه‌گذاری شود، به بازنشستگی مالی شما بسیار کمک خواهد کرد.

اگر تصور می‌کنید که برای داشتن یک زندگی موفق مالی به پول زیادی احتیاج دارید، تغییر دادن آینده برای شما دشوار‌ خواهد شد.

اگر به این نکته پی ببرید که خرج کردنِ زیادی، حتی به میزان چند تومان در ماه می‌تواند بدهی بزرگی را به باربیاورد و پس‌انداز کردن در درازمدت می‌تواند شما را ثروتمند کند، می‌توانید راحت‌تر خود را تغییر بدهید.

روانشناسی پول

انگیزه‌مند شدن به‌منظور برداشتن قدم‌های مهم برای موفقیت مالی، تنها زمانی ممکن می‌شود که کسب موفقیت مالی را باور داشته باشیم. خیلی‌ها واقعا تلاش نمی‌کنند چون باور ندارند که می‌توان به موفقیت مالی دست یافت. ذهنیت آنها نسبت به پول منفی است.

وقتی فرد به این باور می‌رسد که موفقیت مالی امکان پذیر است و بر همین اساس هم عمل می‌کند متوجه می‌شود که با تغییرات کوچک هم می‌توان به موفقیت رسید. واقعیت این است که اغلب افراد می‌توانند با تنظیم کردن مخارج خود در حد ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتومان در ماه، از بدهی رهایی یابند.

وقتی تصمیم گرفتید از بدهی خلاص شوید به زودی راهی برای سرمایه‌گذاری ۲۰۰ هزار تومان یا بیشتر در هر ماه پیدا می‌کنید. اگر این کار را برای ۴۰ سال ادامه دهید احتمالا به صورت یک میلیاردر بازنشسته می‌شوید.

ذهنیت مالی شما: پتانسیلی مثبت

البته آنچه در بالا گفته شد اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه بدانیم چطور باید ذهنیت خود را کنترل کنیم. حتی اگر در یک حوزه صرفه‌جویی کنید ممکن است در بخش دیگری دست به ولخرجی بزنید. مگر اینکه راز کنترل ذهنیت را یاد گرفته باشید.

البته خیلی‌ها تلاشی نمی‌کنند چرا که فکر می‌کنند رسیدن به موفقیت مالی خیلی مشکل است. باور کنید که چندان هم مشکل نیست. تنها باید این واقعیت را بپذیرید و سپس به خودتان قول بدهید نحوه‌ی کنترل پول را یاد می‌گیرید. در این صورت شما هم می‌توانید مثل باقی افرادی که این مسیر را رفته‌اند به موفقیت برسید.

دوباره تأکید می‌کنم که کنترل روی پول با نوع رفتار و ذهنیت ما نسبت به پول آغاز می‌‌شود.

دلایل زیادی وجود دارد که اغلب افراد اعتماد خود را به توانایی‌شان برای موفقیت مالی از دست داده‌اند. با اینکه به توانایی‌های کلی خود باور داریم اما در محیطی بزرگ شده‌ایم که فکر می‌کنیم افراد خوب و صادق نباید پول داشته باشند. این یک برداشت کاملا نادرست است.

اغلب افراد موقعیت‌های لازم برای موفقیت را در اختیار دارند. تنها سؤالی که باقی می‌ماند این است که آیا می‌توانیم دخل و خرج‌مان را کنترل کنیم یا نه؟ رسیدن به موفقیت مالی فقط وابسته به انتخاب شماست.

واقعیت این است که خیلی‌ها می‌توانند حتی با درآمد متوسط به موفقیت مالی برسند. اما زمانی به موفقیت مالی می‌رسید که یاد بگیرید چطور در مورد پول و پتانسیل خود برای رسیدن به موفقیت مالی فکر کنید.

شما در مورد پول چطور فکر می‌کنید؟

مانعی برای انتخاب توانایی‌ها و تعهد ما نسبت خودمان به سمت موفقیت مالی وجود ندارد. اگر ثابت قدم و صبور بمانیم می‌توانیم به موفقیت برسیم.

بنابراین موفقیت مالی زمانی آغاز می‌شود که درک کنیم تغییرات کوچک در دخل و خرج‌مان چقدر برای موفقیت مالی لازم هستند و سپس به اهمیت کنترل مالی روی خودمان به عنوان پایه‌ای برای موفقیت پی‌ ببریم. سؤالی که باید بپرسیم این است که: با توجه به دانسته‌های خودمان، چه چیزی را انتخاب می‌کنیم؟

بهتر است نحوه‌ی تفکر در مورد پول را یاد بگیرید. ابتدا باید ذهنیتی مثبت، مصمم و سرشار از اعتماد داشته باشید. سپس کارهای لازم برای کنترل دخل و خرج‌تان را انجام بدهید.

توسط | ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۶:۰۲:۵۹ +۰۰:۰۰ ۱۷ مهر، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|1 ديدگاه

در باره نویسنده :

يك ديدگاه

  1. مسعود ۲۴ مهر, ۱۳۹۷ در ۳:۱۲ ب.ظ - پاسخ دادن

    ممنون از مطالب مفیدی که روی سایت خوبتون قرار دادین.

ثبت ديدگاه