۸ قاعده سرانگشتی مالی که حتما به کارتان می‌آید

//۸ قاعده سرانگشتی مالی که حتما به کارتان می‌آید

۸ قاعده سرانگشتی مالی که حتما به کارتان می‌آید

قوانین مالی زیادی وجود دارند که می‌توانند زندگی مالی شما را سروسامان بدهند. البته شرایط همه یکی نیست و هریک از قوانین برای شرایط خاصی کاربرد دارد. در ادامه فهرستی از قوانین کاربردی در زمینه‌ی مالی را به شما معرفی می‌کنیم.

بودجهبندی

قانون ۵۰-۳۰-۲۰

قانون ۵۰-۳۰-۲۰ یکی از قوانین محبوب برای تقسیم بودجه‌ی مالی و مدیریت هزینه است. شما ۵۰ درصد درآمد را برای امور ضروری مثل اجاره و قبض‌ها اختصاص می‌دهید. ۲۰ درصد را برای اهداف مالی مثل پرداخت بدهی یا پس انداز پول بازنشستگی و ۳۰ درصد را برای خواسته‌های خود مثل رستوران رفتن و سرگرمی هزینه می‌کنید.

البته انواع دیگر این قانون مثل: ۸۰-۲۰ نیز وجود دارد که ۲۰ درصد درآمد خود را برای اهداف مالی و ۸۰ درصد را برای بقیه‌ی موارد اختصاص می‌دهید.

چرا این قانون جواب می‌دهد: اگر با بودجه‌بندی آشنایی ندارید این قانون می‌تواند بسیار مفید باشد. این درصدها کمک می‌کند تا یک تعادل بین اهداف، تعهدات و سرگرمی‌ها ایجاد کنید.

چه موقع جواب نمی‌دهد: اگر نمی‌توانید نیازها و خواسته‌های خود را از هم تفکیک کنید، این روش پاسخگوی نیاز شما نخواهد بود. اگر درآمد کمی دارید اختصاص نیمی از درآمد به ضروریات کار مشکلی خواهد بود.

این قانون‌ها برای شروع خوب هستند اما  می‌توانید آنها را براساس نیازتان، تغییر بدهید.

خرید خودرو

قانون ۲۰-۴-۱۰

وقتی می‌خواهید خودرو بخرید، باید حداقل ۲۰ درصد هزینه‌ی آن را بپردازید. بیشتر از ۴ سال هزینه این خودرو را پرداخت نکنید و بیشتر از ۱۰ درصد میزان رشد درآمدتان را برای آن خرج نکنید.

چرا این روش جواب می‌دهد: این قانون نمی‌گذارد سراغ خودرویی بروید که توان خریدش را ندارید. همین طور میزان هزینه‌ی مربوط به حمل‌ونقل هم مشخص می‌شود. این هزینه‌ها نه‌تنها میزان قسط خودرو بلکه میزان هزینه‌ی سوخت و بیمه را نیز مشخص می‌کند که البته بسته به نوع خودرو متفاوت است.

چه موقع جواب نمی‌دهد: بسته به شرایط شما، این اعداد ممکن است دیگر کاربردی نداشته باشد. به عنوان مثال ممکن است خودروی پرمصرفی داشته باشید و از طرفی شغل‌تان هم پردرآمد نباشد. ممکن است پول کافی برای خرید نقدی خودرو را داشته باشید بنابراین این قانون برای شما صدق نمی‌کند.

قانون ۱۰ ساله

این قانون در تصمیم‌گیری برای خرید کالای نو و قدیمی به کار می‌رود. اگر می‌خواهید بیشترین ارزش در خرید خودرو را به‌دست آورید یا باید خودروی دست‌دوم بخرید یا اینکه خودروی جدید را به مدت ۱۰ سال حفظ کنید.

چرا جواب می‌دهد: این قانون استهلاک خودرو را حداقل می‌کند. اگر خودرویی که چند سال از عمرش می‌گذرد، خریداری کنید استهلاک ماشین از بین رفته است. اگر ماشین جدیدی بخرید و آن را برای یک دهه نگه دارید، ارزش آن را حفظ کرده‌اید و دیگر استهلاک معنایی ندارد.

چرا جواب نمی‌دهد: جدای از بحث دوره‌ی زمانی، بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که از خودروی خود حسابی کار بکشند. مهم هم نیست که ماشین تازه است یا نو. این قانون همچنین نوع ماشین را نیز در نظر نمی‌گیرد. بعضی ماشین‌ها بعد از گذشت ۱۰ سال نیز، همچنان کار می‌کنند اما بعضی دیگر بعد از گذشت ۶ سال به یک مصیبت مالی تبدیل می‌شوند. وقتی نزدیک به عمر بهینه‌ی خودرو می‌شوید هزینه‌های تعمیرات آن را نیز در نظر بگیرید.

شما که نمی‌خواهید بیشتر از قیمت ماشین برای آن خرج کنید؟ این قانون کمک می‌کند حواس‌تان به این نوع هزینه‌ها باشد.

مالکیت خانه

قانون ۲۰ درصد

موقع خرید خانه حتما ۲۰ درصد قیمت آن را نقد پرداخت کنید.

چرا جواب می‌دهد: به این صورت بیشتر از توان‌تان در خرید خانه هزینه نمی‌کنید. میزان قسط‌های خانه نیز پایین می‌آید. شانس پذیرش وام‌تان را هم بالاتر می‌برد.

چه موقع جواب نمی‌دهد: عده‌ای باور دارند که این میزان پول خیلی زیاد است و می‌توان آن را پس‌انداز کرد. بعضی می‌گویند که خانه یک دارایی است و نباید پول نقد خود را از دست بدهید. بعضی‌ها نیز این قانون را غیرواقعی می‌دانند.

قانون درآمد

خانه‌ای نخرید که ارزش آن بیشتر از مجموع درآمد ۳ سال شماست. عده‌ای می‌گویند ۲ سال و عده‌ای دیگر ۲ سال و نیم.

چرا جواب می‌دهد: خط قرمزی برای توانایی شما در خرید خانه مشخص می‌کند.

چرا جواب نمی‌دهد: ممکن است کار شما نوسان داشته باشد. این قانون میزان پول پس‌انداز شده‌ی شما را به حساب نمی‌آورد. می‌توانید به‌جای درآمد، میزان سرمایه‌ی خود را حساب کنید.

بازنشستگی

قانون ۱۰ درصد

۱۰ درصد درآمد خود را برای بازنشستگی پس‌انداز کنید.

چرا جواب می‌دهد: قانون ساده‌ای برای کار کردن است.

چرا جواب نمی‌دهد: با اینکه ساده است اما این قانون نمی‌گوید که برای بازنشستگی چقدر نیاز دارید. همچنین میزان پس‌انداز حال حاضر شما را نیز به حساب نمی‌آورد. اگر دیر شروع به پس‌انداز کردن کرده‌اید، باید بیشتر از ۱۰ درصد را پس‌انداز کنید.

قانون درآمد

باید ۲۰ برابر مجموع درآمد سالانه‌ی خود را پس‌انداز کنید.

چرا جواب می‌دهد: این قانون روی نیاز واقعی آینده‌ی شما تمرکز دارد.

چه موقع جواب نمی‌دهد: هزینه‌های بازنشستگی می‌تواند با میزان درآمد کنونی شما متفاوت باشد. بسته به سبک زندگی‌تان، این هزینه‌ها می‌تواند متغیر باشد.

البته بهتر است کارهایی را که برای بازنشستگی در نظر دارید، از قبل مشخص کنید.

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

قانون صندوق پس‌انداز اضطراری ۶ ماهه

باید به‌اندازه‌ی ۶ ماه، برای هزینه‌های اضطراری پول پس‌انداز کنید.

چرا جواب می‌دهد: این قانون برای مواقع ضروری خیلی مفید است. این قانون می‌تواند شما را از نظر مالی نجات بدهد.

چرا جواب نمی‌دهد: نظرات مختلفی در مورد میزان پولی که باید پس‌انداز شود، وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند ۳ و بعضی دیگر ۶ ماه. بعضی‌ها هم می‌گویند که این پس‌انداز ضرورتی ندارد.

شما این میزان را می‌توانید با توجه به درآمد، موقعیت‌های اضطراری احتمالی، میزان سرمایه و هزینه‌های ماهانه مشخص کنید.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۵۰:۵۷ +۰۰:۰۰ ۳۰ مرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه