پرداخت بدهی با روش گام‌به‌گام اِستَک (Stack)

//پرداخت بدهی با روش گام‌به‌گام اِستَک (Stack)

پرداخت بدهی با روش گام‌به‌گام اِستَک (Stack)

همه با مفهوم بدهی در زندگی روزمره آشنا هستیم. همین بدهی است که باعث می‌شود به انجام دادن کاری که از آن خوش‌مان نمی‌آید، ادامه بدهیم. با پرداخت بدهی می‌توانید این فشار و استرس مالی را از زندگی خود دور کنید. در این مطلب به شما خواهیم گفت چطور از تکنیک Stack برای پرداخت بدهی استفاده بکنید.

مرحله‌ی اول: بدهی جدید ایجاد نکنید

اغلب مردم مدیریت مالی بلد نیستند و نمی‌دانند چطور از پس دخل و خرج‌شان بربیایند. اگر شما هم بدهی دارید احتمالا یکی از این افراد هستید. اگر عادت‌های مالی خود را اصلاح نکنید هرگز نمی‌توانید از شر بدهی‌هایتان خلاص شوید.

باید در برابر بازاریابانی که سعی می‌کنند پول شما را صرف خرید کنند، مقاومت کنید. برای خوشحال بودن نیاز به کالاهای بیشتری ندارید. چیزی که نیاز دارید آرامش خاطر مالی است.

مرحله‌ی دوم: بدهی‌های خود را براساس نرخ بهره دسته‌بندی کنید

فهرستی از بدهی‌های خود با میزان نرخ بهره‌ی هرکدام تهیه کنید. بدهی‌ای که نرخ بهره‌ی بالاتری دارد باید در صدر این فهرست قرار بگیرد و ابتدا باید آن را پرداخت کنید.

نرخ بهره ابزار قدرتمندی است که بانک‌ها یا سایر مؤسسات مالی علیه شما از آن استفاده می‌کنند. خیلی اوقات این نرخ بهره باعث می‌شود تا مبلغ بازپرداخت شما خیلی بیشتر از مبلغ اصل بدهی باشد.

مرحله‌ی سوم: یک نقشه‌ی استراتژیک برای خرج کردن پول داشته باشید

روی یک تکه کاغذ درآمد خالص و تمام هزینه‌های خود را فهرست کنید. به هزینه‌ها نگاه کنید و آنها را براساس اهمیت دسته‌بندی کنید. نگاهی به انتهای این فهرست بیندازید و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از نظر مالی ثبات داشته باشید یا اینکه می‌خواهید همچنان به خرید این اقلام ادامه بدهید. هدف این برنامه استراتژیک این است که درآمد شما از هزینه‌ها بالاتر باشد.

در ضمن می‌توانید در مورد هزینه‌های هر بخش زندگی خود نیز تصمیم بگیرید. میزان هزینه‌ی خوار و بار، پوشاک و سایر فعالیت‌ها مشخص می‌شود و دیگر از حد مشخص‌شده عبور نمی‌کنید. می‌توانید برای فعالیت‌های تفریحی و ضروری نیز یک حساب جداگانه داشته باشید.

همچنین می‌توانید از این برنامه‌ی استراتژیک برای باز پرداخت بدهی‌های خود نیز استفاده کنید.

مرحله‌ی چهارم: یک برنامه‌ی باز پرداخت بدهی تهیه کنید

اولین بخش متد stack پوشش تمام بدهی‌های موجود است. هر زمانی که یک نوبت پرداخت عقب می‌افتد یک سری هزینه‌ها و جریمه‌ها به آن تعلق می‌گیرد. به همین دلیل پرداخت بدهی‌هایی که نرخ بهره‌ی بالاتری دارند، از اولویت بیشتری برخوردار است.

برای پرداخت این نوع بدهی‌ها باید آن را به نقشه‌ی استراتژیک برای خرج کردن پول اضافه کنید. شما از استراتژی بازپرداخت خود استفاده می‌کنید تا زمانی که بدهی کامل پرداخت شود.

همین طور که میزان بازپرداخت شما کاهش می‌یابد این مبلغ اضافه را هم به برنامه‌ی کلی باز پرداخت بدهی خود اضافه می‌کنید. به این صورت باز پرداخت بدهی‌ها نیز سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

مرحله‌ی پنجم: در صورت پیشرفت به خود پاداش دهید

روند بازپرداخت بدهی را به دقت زیر نظر بگیرید و برای خود اهداف کوتاه مدتی مشخص کنید. وقتی به این اهداف رسیدید به خود پاداش بدهید. نیازی نیست تا هزینه‌ی زیادی برای این پاداش در نظر بگیرید. آن را به برنامه‌ی هزینه کردن خود اضافه کنید.

این اقدام به‌خصوص برای زمانی که قدرت اراده شما کاهش می‌یابد باعث ایجاد انگیزه می‌شود. همان طور که مسواک زدن و حمام رفتن را یاد گرفته‌اید می‌توانید نحوه‌ی مدیریت پول را هم یاد بگیرید.

مرحله ششم: نتایج بدست آمده را تقویت کنید

وقتی مهم‌ترین بدهی خود را پرداخت کردید حالا می‌توانید از این پول اضافی برای بازپرداخت بدهی بعدی خود استفاده کنید. این یکی از دلایلی است که متد stack اینقدر قدرتمند است.

همین طور که بدهی خود را کاهش می‌دهید میزان پول برنامه‌ی استراتژیک بازپرداخت هم بیشتر می‌شود. در این صورت بدهی دوم شما سریع‌تر پرداخت می‌شود و این روند همین طور ادامه خواهد داشت.

مرحله‌ی هفتم: با خودتان مهربان باشید

در طول این فرایند، قدرت اراده و تصمیم‌گیری شما محک زده می‌شود. شاید خودروی شما دچار مشکل شود یا اینکه دچار بیماری شوید. مهم این است که تسلیم نشوید و دوباره سراغ عادت‌های قدیمی خود نروید.

زندگی، شما را با تصمیمات مالی می‌آزماید و این بستگی به خودتان دارد که چطور به آن پاسخ بدهید. وقتی اوضاع بر وفق مرادتان نیست باید آرامش داشته باشید و دوباره به مسیر خود بازگردید. وقتی از برنامه‌ی استراتژیک هزینه‌ای خود تخلف می‌کنید با خودتان مهربان باشید و تصمیم بگیرید که دفعه‌ی بعد بهتر عمل کنید.

حالا می‌دانید که چطور بدهی خود را سریع تسویه کنید

متد stack برای بازپرداخت بدهی بسیار قوی است و این بستگی به شما دارد که از آن استفاده بکنید یا نه. همه چیز بستگی به تصمیم شما دارد تا بتوانید از آینده‌ای بدون بدهی لذت ببرید و مسئولیت مالی زندگی خود را به عهده بگیرید.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۴۹:۱۳ +۰۰:۰۰ ۳۰ مرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|دیدگاه‌ها برای پرداخت بدهی با روش گام‌به‌گام اِستَک (Stack) بسته هستند

در باره نویسنده :