جذب ثروت واقعی با ۷ نکته مهمی که احتمالا نمی‌دانستید

//جذب ثروت واقعی با ۷ نکته مهمی که احتمالا نمی‌دانستید

جذب ثروت واقعی با ۷ نکته مهمی که احتمالا نمی‌دانستید

پول نقش مهمی در زندگی انسان بازی می‌کند. اگرچه همه چیز نیست، اما می‌تواند انسان را در رسیدن به اهدافش کمک کند. به همین دلیل است که باید مدام هوش مالی خود را افزایش بدهیم. بخش مهمی از این هوش مالی، یادگیری چگونگی جذب ثروت است.

اخیرا کتاب خوبی با عنوان خط ویژه‌ی میلیونرها (The Millionaire Fastlane) اثر ام جی دمارکو (M. J. DeMarco) را خواندم. شاید عنوان کتاب جذب‌تان نکند، اما کتاب جامعی پر از نکته‌های خوب است. در حقیقت یکی از بهترین کتاب‌هایی است که تا به امروز درباره‌ی جذب ثروت خوانده‌ام.

این کتاب درس‌های زیادی در خود دارد و نمی‌توانم همه‌ی آنها را در این مقاله بگنجانم. اما می‌خواهم مهم‌ترین‌هایشان را با شما در میان بگذارم. اگر این درس‌ها به نظرتان جالب رسیدند، توصیه می‌کنم خودتان کتاب را به‌طور کامل مطالعه کنید. در این مقاله مجال کافی برای توضیح مفصل مفاهیم ندارم، اما اصل کتاب همه چیز را با جزئیات شرح می‌دهد.

بدون هیچ حرف اضافه‌ی دیگری، به سراغ این هفت درس مهم درباره‌ی جذب ثروت می‌رویم:

۱. بدانید که ثروت واقعی فقط مادیات نیست

پیش از هر چیز، باید ثروت واقعی را بشناسیم. برخلاف دیدگاه عموم، ثروت واقعی داشتن خانه‌ی آنچنانی و خودروی لوکس نیست. ثروت واقعی شامل سه چیز است:

  • خانواده؛
  • سلامتی؛
  • آزادی.

پول به‌خودی خود ثروت نیست، اما می‌تواند در رسیدن به اینها (به‌ویژه آزادی) کمک‌تان کند. ممکن است کسی پول فراوانی داشته باشد، اما همچنان از ثروت واقعی برخوردار نباشد. نمونه‌اش فرد ثروتمندی است که:

  • همیشه با اعضای خانواده‌اش دعوا دارد؛
  • همیشه به خاطر کار بیش از حد خسته است؛
  • شغلی دارد که از آن متنفر است.

این  فرد از منظر مالی ثروتمند است، اما ثروت واقعی ندارد.

حالا که به این درک از ثروت واقعی رسیدید، بیایید روی ثروت مالی (یا به‌اختصار همان ثروت) تمرکز کنیم. نقش ثروت مالی همان‌طور که در بالا اشاره شد، کمک به شما برای جذب ثروت واقعی است.

۲. از مسیرهای متداول ثروت‌اندوزی برحذر باشید

وقتی پای جذب ثروت به میان می‌آید، خرد جمعی می‌گوید که باید در بازار سرمایه‌گذاری کرد، معمولا در قالب سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری مشترک. بعد هم صبر کرد تا سرمایه‌تان رشد کند. این رویکرد در بیشتر کتاب‌های امور مالی شخصی پیشنهاد شده است.

هرچند این رویکرد بهتر از زندگی بی‌مبالات است، اما مشکل بزرگی هم دارد؛ و آن اینکه کُند است. شاید ده‌ها سال طول بکشد تا سرمایه‌تان به مقدار قابل‌توجهی برسد.

آیا بهتر نیست از نتیجه‌ی زحمات خود زودتر نفع ببرید؟ دهه‌ها زودتر! اینجاست که رویکرد خط ویژه وارد گود می‌شود.

۳. یک سیستم کسب‌وکار ایجاد کنید

روش ایجاد ثروت، کاهش هزینه‌ها نیست، آن هم در حالی که درآمد همان مقدار مانده است. نه! روش درست ایجاد ثروت، افزایش درآمد و در عین حال کنترل هزینه ها است.

برای انجام این کار، باید یک سیستم کسب‌وکار درست کنید.

واژه‌ی اصلی در این عبارت، «سیستم» است. صرف داشتن کسب‌وکار کافی نیست، بلکه باید سیستمی هم داشته باشید. ایده‌ی اصلی این است که کسب‌وکار شما باید بتواند بدون حضور مداوم‌تان هم به فعالیت خود ادامه دهد. اگر نتواند چنین کند، دیگر کسب‌وکار نیست و صرفا یک شغل محسوب می‌شود.

ایجاد یک سیستم، کلید رسیدن به رهایی است. چرا؟ چون دیگر لازم نیست وقت خود را با پول معامله کنید. دیگر نباید مدام وقت خود را صرف پول درآوردن کنید. درعوض، می‌توانید از وقت‌تان برای چیز دیگری استفاده نمایید، پول هم خودش می‌آید.

حالا چگونه می‌توان سیستم ایجاد کرد؟

کلید این کار، «اتوماسیون» است. تا جایی که امکان دارد، بخش‌های مختلف کسب‌وکار خود را خودکار کنید. برای مثال حضور آنلاین، اجازه می‌دهد ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته فروشگاه‌تان باز باشد، بدون اینکه تلاش بیش از حدی انجام دهید. این یکی از راه‌های خودکار کردن کسب‌وکارتان است.

در اصل، باید چنین کنید:

۱. آن بخش‌هایی از کسب‌وکارتان را که به زمان نیاز دارند شناسایی کنید.

۲. راه‌هایی برای خودکار کردن آنها پیدا کنید.

۳. به جای دنبال‌کردن پول، آن را جذب کنید.

۴. به جای دنبال کردن پول آن را جذب کنید

راه درست پول درآوردن، دنبال‌کردن آن نیست، بلکه جذب پول است. نویسنده‌ی کتابی که گفتم، چنین توضیح می‌دهد:

«پول مثل یک گربه‌ی شیطان است: اگر دنبالش کنید، فرار می‌کند. اما اگر آن را نادیده بگیرید و روی چیزی تمرکز کنید که گربه دوست دارد، به سمت شما خواهد آمد.»

حالا چگونه بفهمیم که آیا به دنبال پول هستیم یا نه؟ هرکس که به‌دنبال پول باشد معمولا چنین سؤال‌هایی می‌پرسد:

چگونه با راه‌اندازی یک کسب‌وکار می‌توانم به پول برسم؟

چگونه می‌توانم به درآمد غیرفعال برسم؟

همان‌طور که می‌بینید، در این پرسش‌ها تمرکز روی پول است. از آنجا که تمرکز اصلی روی پول است، حتی ممکن است برای رسیدن به خواسته‌شان کار را سرسری هم بگیرند.

آنچه باید انجام دهید، تمرکز روی حل مسائل مردم است. نیازها را دنبال کنید، نه پول را. کسب‌وکاری که مسائل را حل می‌کند، پول هم جذب می‌کند.

حقیقت این است: پول فقط بازتابی از ارزشی است که به دیگران می‌دهید. بنابراین هر قدر مسائل بیشتری را حل کنید، پول بیشتری درمی‌آورید.

۵. مسئول و پاسخ‌گو باشید

رویکردی که حتما باید داشته باشید، مسئول و پاسخ‌گو بودن است.

مسئول بودن یعنی اتفاق بدی را که برایتان می‌افتد به گردن یک عامل خارجی نمی‌اندازید. مشتری‌ها، تأمین‌کننده‌ها یا اقتصاد را مقصر نمی‌دانید. فقط خودتان و انتخاب‌ها‌یتان را مقصر می‌دانید.

اما این کافی نیست. باید پاسخ‌گو هم باشید. پاسخ‌گوبودن یعنی اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که اتفاقات بد دوباره رخ نخواهند داد.

۶. ایده‌پردازی کافی نیست، باید عمل کنید

خیلی‌ها فکر می‌کنند برای ایجاد یک کسب‌وکار عالی، داشتن یک ایده‌ی خوب است که اهمیت دارد. اما این‌طور نیست. اهمیت اصلی، با اجرای خوب است.

گوگل مثال خوبی است. قبل از گوگل، موتورهای جست‌وجوی فراوانی وجود داشتند. اما گوگل اجرای بسیار خوبی داشت. پیش از آی‌پاد هم پخش‌کننده‌های موسیقی بسیاری وجود داشتند، اما اپل بهترین اجرا را ارائه داد.

۷. برای جذب ثروت باید تمرکز کنید

ایجاد یک کسب‌وکار موفق مستلزم تمرکز است. چرا؟ چون این‌گونه است که نیروی حرکت ایجاد می‌کنید.

پس چندین کار مختلف را به‌طور هم‌زمان انجام ندهید، بلکه فقط روی یک چیز تمرکز کنید، و آن را به بهترین شیوه‌ی ممکن انجام بدهید. آن‌طور که نویسنده‌ی این کتاب می‌گوید: «تمرکز پراکنده منجر به نتایج پراکنده می‌شود.»

استفاده از این درس‌ها زمان و تعهد می‌طلبد، اما مسلما قابل‌اجرا هستند. رویکرد ذهنی لازم را به کار بگیرید و مدام دست به عمل بزنید تا بالاخره به نتیجه‌ی دل‌خواه برسید.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۵۰:۰۶ +۰۰:۰۰ ۳۰ مرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|دیدگاه‌ها برای جذب ثروت واقعی با ۷ نکته مهمی که احتمالا نمی‌دانستید بسته هستند

در باره نویسنده :