۵ اصل مهم سرمایه‌گذاری که از بازی مونوپولی می‌آموزید

//۵ اصل مهم سرمایه‌گذاری که از بازی مونوپولی می‌آموزید

۵ اصل مهم سرمایه‌گذاری که از بازی مونوپولی می‌آموزید

بازی مونوپولی یک بازی فکری است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. این بازی براساس معاملات املاک است و همه برای سرگرمی و اینکه وانمود کنند که یک سرمایه‌دار املاک هستند، آن را بازی می‌کنند. اما اگر این بازی را مدتی طولانی انجام داده باشید متوجه می‌شوید که درس‌های زیادی می‌شود از آن یاد گرفت که در دنیای واقعی هم کاربرد دارند.

در ادامه درس‌های مهمی را از این بازی یاد خواهید گرفت که نه‌تنها شانس برنده شدن‌تان در بازی را افزایش می‌دهند بلکه باعث می‌شوند تا درک شما از مفاهیم مالی و سرمایه‌گذاری هم افزایش پیدا کند.

۱. همیشه پول نقد در دسترس داشته باشید

این مهم‌ترین درسی است که بازی به شما می‌دهد و هم در بازی و هم در دنیای مالی صدق می‌کند. برای برنده شدن در مونوپولی باید آخرین نفری باشید که همچنان در دستش پول دارد.

بنابراین اگر بدون هدف فقط بازی کنید و هر چیزی را بخرید، زمانی که باید هزینه‌های خود را پرداخت کنید هیچ پولی نخواهید داشت. وقتی پول نداشته باشید باید سرمایه‌ی خود را با قیمت پایین‌تر از بازار بفروشید. در این بازی شما می‌توانید املاک خود را با قیمت پایین در رهن بگذارید. در این شرایط اگر خوش شانس نباشید ورشکسته می‌شوید.

۲. صبور باشید

برای برنده شدن در مونوپولی باید صبور باشید و نقشه داشته باشید. شما نمی‌توانید با خرید همه‌ی املاک در بازی، برنده شوید. باید برای خرید خود یک نقشه داشته باشید. اگر صبور نباشید و هر ملکی را خریداری کنید به سرعت پول از دست می‌دهید. باید صبور باشید و بدانید چه موقع خرید را انجام بدهید و چه موقع دست رد به یک معامله بزنید.

اگر بدون هیچ اصولی شروع به خرید کنید امید خود را به رونق بازار واگذار کرده‌اید. سرمایه‌گذارهای موفق به‌خاطر امید سرمایه‌گذاری نمی‌کنند آنها از یک سری اصول پیروی می‌کنند. صبر بخش مهمی از این رفتار است.

۳. روی جریان نقدینگی نظارت کنید

مونوپولی یک بازی ساده است. در ابتدا با مقداری پول شروع می‌کنید و هدف‌تان این است که آخرین بازیکنی باشید که همچنان پول دارد. راه برنده شدن در مونوپولی این است که از املاک خود اجاره دریافت کنید و جریان نقدینگی برقرار باشد.

همه این را نمی‌دانند اما ارزشمندترین دارایی در بازی مونوپولی که بیشترین درآمد را ایجاد می‌کند ۴ خط راه آهن هستند. اگر هر ۴ تای آنها را داشته باشید در موقعیت خوبی قرار خواهید داشت.

قیمت هر خط راه آهن ۲۰۰ دلار است و اگر مالک هر ۴ تای آنها باشید می‌توانید ۲۵ درصد اجاره یا ۲۰۰ دلار پول جمع کنید.

۴. گران‌ترین ملک، همیشه بهترین ملک نیست

اغلب بازیکنان مونوپولی می‌خواهند صاحب پارک یا پیاده‌روی کنار ساحل باشند چرا که آنها بیشترین اجاره‌بها را دارند اما این املاک خیلی هم گران هستند.

خیلی‌ها در مونوپولی بازنده می‌شوند چرا که اغلب مالک گران‌ترین ملک‌ها هستند و توجهی به قیمت آنها نمی‌کنند. آنها تنها به جریان درآمدی توجه می‌کنند. تمرکز روی جریان نقدینگی بدون اینکه هزینه‌ها را حساب کنید مثل این است که کورکورانه بازی کنید.

برنده‌های این بازی برای دراز مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند و به قیمت پرداخت شده هم توجه می‌کنند. بهترین سرمایه‌گذاری معمولا روی شرکت‌هایی صورت می‌گیرد که قیمت کمتری دارند. در اختیار داشتن املاک گران قیمت، راز برنده شدن در بازی مونوپولی نیست. شما با بیشتر پول در آوردن است که برنده می‌شوید. در رابطه با سرمایه‌گذاری وقتی برنده می‌شوید که ارزان بخرید و گران بفروشید. وقتی برای ملکی خیلی هزینه می‌کنید ریسک ورشکسته شدن را بالا برده‌اید.

۵. همه تخم‌ مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

در مونوپولی نمی‌توانید با داشتن فقط یک نوع دارایی برنده شوید. از طرفی نمی‌توانید همه چیز را بخرید و دست خود را خالی کنید. اغلب برنده کسی است که سرمایه‌های مختلفی دارد و می‌تواند اجاره‌ی بیشتری بگیرد.

همین اصول در سرمایه‌گذاری نیز صدق می‌کند. اگر همه‌ی پول خود را روی یک یا دو سهام قرار بدهید خود را در معرض ریسک ورشکستگی قرار داده‌اید. البته اگر روی ۱۰۰ سهام هم سرمایه‌گذاری کنید شانس برنده شدن خود را کم کرده‌اید. باید به صورت هوشمندانه سرمایه‌ خود را متنوع کنید. سعی کنید در سبد سهام خود نزدیک به ۵۰ سهام مختلف داشته باشید.

نتیجه‌گیری

البته نمی‌توان تمام مفاهیم مالی را از طریق بازی مونوپولی یاد گرفت اما این بازی قطعا درس‌های ارزشمندی دارد: سرمایه‌ی خود را هوشمندانه افزایش بدهید، در دست خود پول نقد نگه دارید، روی جریان نقدینگی تمرکز کنید، صبور باشید و به قیمت‌ها توجه کنید.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۴۹:۰۱ +۰۰:۰۰ ۳۰ مرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه