۲۵ استراتژی پس انداز که به وضعیت مالی شما آسیب می‌زند

//۲۵ استراتژی پس انداز که به وضعیت مالی شما آسیب می‌زند

۲۵ استراتژی پس انداز که به وضعیت مالی شما آسیب می‌زند

پس انداز پول راه خوبی برای کسب موفقیت مالی است اما در پس‌انداز کردن استراتژی‌هایی هم وجود دارند که می‌توانند به ضرر شما تمام شوند.

۱. دانشگاه نرفتن

تحصیل در دانشگاه، هزینه دارد. شاید با خودتان بگویید که بهتر است دانشگاه نروم. بسته به اینکه چه رشته‌ای را انتخاب کنید، نداشتن مدرک دانشگاهی می‌تواند آینده‌ی شغلی شما را به خطر بیندازد.

۲. خرید مواد غذایی به صورت فله‌ای

ضایعات غذایی یک مشکل بزرگ است و زمانی که مواد غذایی را به صورت فله‌ای می‌خرید این موضوع می‌تواند بدتر هم بشود. شاید تصور کنید با خرید فله‌ای می‌توانید کلی پول ذخیره کنید اما واقعا چه مقدار از این مواد غذایی را مصرف می‌کنید. مثلا خرید نوشابه‌‌ی خانواده برای شما ارزان‌تر از خرید چند نوشابه‌ی کوچک تمام شود. اما خریدهای وسوسه کننده‌ی این چنینی که به آنها نیازی ندارید، در نهایت به ضرر شما تمام می‌شود. این استراتژی حتی می‌تواند باعث چاق‌تر شدن هم بشود.

۳. سرمایه‌گذاری نکردن روی خودتان

کاهش هزینه‌ها نقش مهمی در پایبندی به بودجه مالی دارد و می‌تواند شما را به اهداف مالی‌تان برساند. اما وسواس بیش از حد می‌تواند باعث شود فرصت‌های زیادی را از دست بدهید. مثلا خرید یک لباس مناسب برای مصاحبه‌ی شغلی یا شرکت در یک دوره‌ی آموزشی می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

۴. به تعویق انداختن پرداخت‌ها

گاهی اوقات عدم پرداخت بعضی هزینه‌ها باعث می‌شود که در طولانی مدت بهای بیشتری بپردازیم. مثلا شما می‌توانید یک خودروی ارزان قیمت با کلی مشکلات را الان بخرید اما در آینده مجبورید کلی هزینه برای تعمیراتش بپردازید.

۵. خرید بیمه خودروی ارزان

می‌توانید بیمه خودروی ارزانی بخرید اما اگر دچار تصادفی شوید این موضوع می‌تواند عاقبت بدی برایتان داشته باشد.

۶. پس‌انداز کردن برای خرج کردن

پس‌انداز کردن حس خوبی ایجاد می‌کند اما اگر هدف شما از پس‌انداز کردن این است که کالایی را خریداری کنید که در نهایت هیچ ارزشی برای شما تولید نمی‌کند پس هیچ سودی هم نخواهید برد.

۷. انجام کارها توسط خودتان

اگر کارها را خودتان انجام بدهید می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید اما انجام این پروژه‌ها نیازمند صرف زمان و تلاش است. اگر در انجام کار خود اشتباهی مرتکب شوید در نهایت مجبور می‌شوید که یک فرد حرفه‌ای را استخدام کنید. قبل از انجام یک پروژه، مطمئن شوید که آن کار را به‌درستی انجام می‌دهید.

۸. خرید اجناس در حراجی‌ها

خرید کالاها در حراجی‌ها می‌تواند باعث پس‌انداز پول شود اما این کار در صورتی مفید است که واقعا به آن کالا نیاز داشته باشید. اگر کالایی را خرید کنید که به آن نیازی ندارید (فارغ از اینکه چقدر ارزان بوده) در نهایت این شما هستید که ضرر می‌کنید.

۹. غذا نخوردن

اینکه گاهی وعده‌های غذایی را مصرف نکنیم ایده‌ی خوبی برای پس‌انداز کردن پول است اما این اقدام می‌تواند عملکرد شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث شود که در تصمیم‌گیری برای خریدهای خود نیز دچار اشتباه شوید.

۱۰. خرید غذاهای ارزان

خرید مواد غذایی مثل: نوشابه، چیپس و فست فود، کالری مورد نیاز شما را تأمین می‌کند اما در نهایت اضافه وزن پیدا می‌کنید و کلی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را که برای سلامتی‌تان ضروری‌اند از دست می‌دهید.

۱۱. تعمیر نکردن خانه

گاهی اوقات خانه شما نیازمند تعمیر است و باید برای تعمیر آن هزینه کنید. اگر متوجه چکه کردن آب از سقف شده‌اید، تماس گرفتن با تعمیرکار بهترین اقدام برای جلوگیری از ضرر در درازمدت است.

۱۲. عدم مراجعه به پزشک و دندان پزشک

مراجعه به پزشک و دندان پزشک ناخوشایند و گران است اما حفظ سلامتی خیلی مهم‌تر از بقیه‌ی چیزهاست. اگر این ملاقات‌ها را نداشته باشید در آینده باید هزینه‌های بیشتری بپردازید.

۱۳. تعمیر کردن ابزارهای قدیمی

شما می‌توانید کالاهای قدیمی را با هزینه‌ی کمتر نسبت به کالای جدید تعمیر کنید. این یک استراتژی خوب برای پس‌انداز کردن به نظر می‌رسد. اما اگر هزینه‌ی تعمیر بیشتر از ارزش کالا شود جایگزین کردن آن -با اینکه در ابتدا گران به‌نظر می‌رسد- کار درستی خواهد بود.

۱۴. وابستگی به اشیایی که به آنها نیازی ندارید

بعد از اینکه کالایی را خرید می‌کنید عموما ارزش آن کمتر می‌شود. این یعنی هرگز نمی‌توانید با فروش دوباره‌ی کالا، پول اولیه‌ي خود را به‌دست آورید.  پس تصمیم می‌گیرید که همچنان این کالاها را حفظ کنید. این تصمیم در درازمدت می‌تواند باعث هزینه‌ی بیشتری شود.

۱۵. افزایش ندادن میزان عملکردتان

اگر از یک رایانه‌ی قدیمی استفاده می‌کنید انجام کوچک‌ترین کارها نیازمند صرف زمان خواهد بود. اما اگر یک رایانه جدید بخرید می‌توانید در عرض چند ماه هزینه انجام شده را جبران کنید.

۱۶. هزینه نکردن برای پروژه‌های ارزشمند

گاهی اوقات برای ایجاد پول باید پول خرج کنید. به‌عنوان مثال خرج کردن برای ایجاد یک باغچه‌ی خانگی می‌تواند ده‌ها برابر هزینه‌ی خود را تأمین کند. از ابزارهایی که برای این باغچه تهیه کرده‌اید می‌توانید بارها استفاده کنید.

۱۷. تعمیر نکردن خودرو

شاید عوض نکردن روغن ماشین و انجام تعمیرات سالانه راه خوبی برای پس‌انداز کردن پول به نظر برسد اما این استراتژی می‌تواند در آینده‌ی هزینه بیشتری برای شما ایجاد کند. انجام این تعمیرات باعث افزایش عمر ماشین و کاهش هزینه‌های تعمیرات در آینده می‌شود.

۱۸. پوشیدن کفش ارزان

یک جفت کفش خوب، قیمت بالاتری دارد پس چرا پول خود را پس انداز نکنیم؟ یک جفت کفش خوب می‌تواند برای سال‌ها دوام بیاورد اما کفش‌های ارزان چند ماه بیشتر دوام نمی‌آورند. در درازمدت خرید کفش‌های گران‌تر به نفع شما خواهد بود.

۱۹. خرید نکردن یک رختخواب باکیفیت

با خرید یک رختخواب باکیفیت می‌توانید هزینه‌های آن را در درازمدت پس‌انداز کنید. یک خواب خوب در طول شب به افزایش عملکرد و بهره‌وری شما منجر خواهد شد.

۲۰. به تعویق انداختن پرداخت بدهی‌ها

شاید تصور کنید که با به تعویق انداختن بدهی‌های خود می‌توانید میزان پس‌انداز خود را در کوتاه مدت افزایش دهید. اما مبلغ کارمزدهایی که برای پرداخت بدهی‌ها از جیبتان خارج می شود در بلند مدت مبلغ بزرگی خواهد شد. به کمک اپلیکیشن های انتقال پول مثل جیبی‌مو سریع و آسان بدهی‌های خود را بپردازید بدون اینکه ریالی به عنوان کارمزد پرداخت کرده باشید.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۵۱:۲۵ +۰۰:۰۰ ۳۱ تیر، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|دیدگاه‌ها برای ۲۵ استراتژی پس انداز که به وضعیت مالی شما آسیب می‌زند بسته هستند

در باره نویسنده :