۷ تصمیم مهمی که بر آینده‌ی مالی‌تان تأثیر می‌گذارند

//۷ تصمیم مهمی که بر آینده‌ی مالی‌تان تأثیر می‌گذارند
  • ۷ انتخاب در زندگی که در واقع تصمیم‌های مالی هستند

۷ تصمیم مهمی که بر آینده‌ی مالی‌تان تأثیر می‌گذارند

زندگی سرشار از تصمیم‌های مختلف است که بعضی از آنها بسیار مهم به‌نظر می‌رسند. شما در مورد مسیر شغلی، وضعیت زندگی، روابط اجتماعی، تحصیل و خانواده‌ی خودتان دست به انتخاب می‌زنید. در این موارد، احساسات نقش تعیین‌کننده‌ای در تصمیم‌گیری شما ایفا می‌کنند. اما باید جنبه‌ی مالی این انتخاب‌ها را نیز بررسی کنید.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، بعضی از تصمیم‌های کلیدی زندگی ما در واقع تصمیم‌های مالی پنهان هستند. بیایید به چند انتخاب مهم زندگی که می‌توانند بر وضعیت مالی‌مان تأثیر بگذارند، نگاهی بیندازیم. آشنایی با این انتخاب‌ها به ما کمک می‌کند در مدیریت هزینه و خرج‌کردن پول‌هایمان آگاهانه‌تر عمل کنیم.

۱. انتخاب دانشگاه (محل تحصیل)

بهتر است در شهر محل زندگی خودمان به تحصیل بپردازیم یا خارج از آن؟ هزینه‌ی شهریه و مسکن چقدر خواهد بود؟ آیا من می‌توانم یک کار پاره‌وقت در کنار تحصیلم داشته باشم؟ اینها سؤالاتی هستند که معمولا پیش از هر سؤالی به ذهن خطور می‌کنند.

در حالت ایده‌آل، ما دانشگاه‌مان را براساس کیفیت آموزش، زیبایی محیط آموزشی و سایر عواملی که ربطی به پول ندارند انتخاب می‌کنیم. دانشگاه هزینه‌بر است و هرگز هم ارزان نخواهد شد. می‌توان این هزینه‌ها را با گرفتن وام تأمین کرد که البته بعد از ۴ سال درس‌خواندن، بار مالی زیادی را بر دوش ما تحمیل خواهد کرد. بنابراین، انتخاب دانشگاه یکی از تصمیم‌هایی است که باید بُعد مالی آن را نیز مدنظر قرار بدهیم.

۲. انتخاب رشته‌ی تحصیلی و مسیر شغلی

حالا که تصمیم گرفته‌اید رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه‌تان را ادامه بدهید، آیا تحقیق کرده‌اید که مشاغل این رشته چقدر درآمدزا هستند؟ آیا این رشته مشاغل زیادی دارد یا تعداد آنها انگشت‌شمار است؟ برای موفقیت و پیداکردن شغلی مناسب، چقدر باید درس بخوانید و چه مدرکی نیاز دارید؟

خیلی خوب است مسیری برای شغل خود انتخاب کنید که رضایت‌تان را به‌همراه داشته باشد اما کار عاقلانه این است که مسائل مالی را نیز در نظر داشته باشید. اکنون موضوعی به نام بازگشت سرمایه برای مدارک تحصیلی نیز مطرح هست. چه بخواهیم و چه نخواهیم، رشته‌هایی که مستقیما به کسب‌وکار و تجارت مرتبط هستند نسبت به رشته‌هایی مثل ادبیات و تاریخ، امکان کسب درآمد بیشتری دارند. درآمدزایی بالقوه‌ی یک رشته‌ی تحصیلی خاص به‌خصوص برای کسانی اهمیت پیدا می‌کند که در زمان فارغ‌التحصیلی با بدهی بسیار زیادی روبه‌رو خواهند بود.

۳. محل زندگی

وقتی درباره‌ی محل زندگی دلخواه‌تان فکر می‌کنید، ممکن است عواملی مثل آب‌وهوا، جذابیت‌های فرهنگی و نزدیکی به خانواده و دوستان برای شما اهمیت داشته باشد. اما در کنار آنها، بازار کار، هزینه‌ی مسکن و هزینه‌ی زندگی در آن منطقه را نیز مدنظر قرار ‌دهید. ممکن است دوست داشته باشید در منطقه‌ای کوهستانی مثل کردستان زندگی کنید اما وقتی متوجه می‌شوید که در این منطقه موقعیت کاری چندانی وجود ندارد، نظرتان عوض شود. یا شاید جذب سبک زندگی تهران شوید اما باید هزینه‌ی زندگی را نیز در نظر داشته باشید.

۴. ازدواج

۷ انتخاب در زندگی که در واقع تصمیم‌های مالی هستند

ازدواج یعنی عشق و علاقه اما در کنار آن، ازدواج یعنی ترکیب‌کردن دارایی‌ها و قرض‌ها، باز کردن یک حساب بانکی مشترک، پرداخت قبوض، اقساط و مالیات، تفاهم‌داشتن در هزینه‌کردن، بودجه‌بندی و تصمیم‌گیری درمورد قرض‌دادن پول به دیگران. اینها به‌نظر غیررمانتیک هستند اما ازدواج به همان اندازه که یک تصمیم احساسی است، یک تصمیم پولی و مالی نیز هست.

۵. فرزندآوری

بزرگ‌کردن فرزند در کنار شیرینی‌های خود بسیار پُرهزینه است و این هزینه‌ها تمام‌نشدنی به‌نظر می‌رسند. خوراک، پوشاک، تحصیل و هزاران‌هزار هزینه‌ی دیگر. بچه‌ها برای زندگی شور و شوق به ارمغان می‌آورند اما بر حساب بانکی شما هم اثر می‌گذارند. اگر به فکر بچه‌دار شدن هستید، باید با این واقعیت‌ها نیز کنار بیایید.

۶. مراقبت از والدین سالمند

هنگامی که والدین‌مان پا به سن می‌گذارند، می‌خواهیم بهترین شرایط را برای‌شان فراهم کنیم، به بهترین شکل از آنها مراقبت می‌کنیم و مطمئن می‌شویم که از شرایط‌شان راضی هستند. اگر والدین ما نمی‌توانند به‌تنهایی زندگی کنند، یا باید برای آنها پرستار بگیریم یا باید آنها را به خانه‌ی خودمان بیاوریم که این کار تأثیر چشمگیری در بودجه‌ی زندگی ما خواهد گذاشت.

تصمیم‌های مربوط به مراقبت از والدین بر روی شغل شما نیز اثر می‌گذارند. چه می‌شود اگر مجبور شوید که هر از گاهی برای مراقبت از والدین سالمندتان مرخصی بگیرید؟ یا مجبور باشید کارتان را کنار بگذارید چرا که با وجود آن کار نمی‌توانید در کنار پدر و مادرتان باشید؟ این تصمیم‌ها فقط احساسی نیستند بلکه تصمیم‌های مالی بزرگی نیز محسوب می‌شوند.

۷. بازنشستگی

همه‌ی ما دوست داریم وقتی به سن خاصی رسیدیم به خودمان بگوییم خب دیگر کار کردن بس است. به‌نظر سن ۶۳ سالگی برای کنار گذاشتن کار و آغاز مسافرت و فراغت سن خوبی باشد. اما  این مسئله به میزان توان مالی شما نیز بستگی دارد.

بازنشستگی نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت برای پس انداز پول کافی است تا بتوان دست از کار کردن کشید. همچنین باید حقوق و مزایای تأمین اجتماعی را برای زمان مناسب بازنشستگی بررسی کرد. نکته‌ی مهم در این موضوع این است که باید از ابتدا به بازنشستگی به‌عنوان یک تصمیم مالی نگاه کرد. سن هدف خود را برای بازنشستگی مشخص و یک برنامه‌ی مالی هوشمندانه و جامع برای آن موقع طرح‌ریزی کنید. با وجود یک برنامه‌ی مالی مناسب، هر وقت که اراده کنید، می‌توانید بازنشسته شوید.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۵۲:۰۳ +۰۰:۰۰ ۱۷ خرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه