مدیریت استرس مالی با ۵ راهکار ساده و نتیجه‌بخش

//مدیریت استرس مالی با ۵ راهکار ساده و نتیجه‌بخش

مدیریت استرس مالی با ۵ راهکار ساده و نتیجه‌بخش

سروکله زدن با بچه‌ها، قبض‌های مختلف، انواع بدهی‌ها و در این میان مواجه‌شدن با استرس مالی اتفاق عجیبی نیست. پول یکی از دلایل اصلی بروز استرس است. استرس و افسردگی مالی کاملا واقعی هستند.

البته همان‌طور که می‌دانید، نگران‌بودن مشکلی را حل نمی‌کند. اینکه چطور با مشکلات مالی مواجه شوید، اولین قدم در مواجه با استرس مالی است.

پرداخت بدهی‌ها و پس انداز پول برای آینده و دوران بازنشستگی همگی منافع زیادی دارند. مدیریت هزینه و کنترل مشکلات مالی می‌تواند باعث شود بیشتر از زندگی‌تان لذت ببرید. در ادامه با روش‌های مواجهه با استرس مالی آشنا خواهید شد.

۱. بودجه‌ای برای مواجهه با مشکلات مالی تنظیم کنید

اولین کاری که برای مقابله با استرس مالی باید انجام بدهید، تعیین یک بودجه‌ی مالی است. بودجه یک برنامه‌ی مالی است که دقیقا به شما می‌گوید پول‌ها کجا باید هزینه شوند.

با کمک بودجه می‌توانید مشخص کنید که پول‌های خود را چطور خرج و پس‌انداز کنید. اگر برنامه‌ی مالی خود را بدانید، استرس مالی کمتری را هم تجربه می‌کنید.

برای شروع، تمام درآمدها و هزینه‌های ماهیانه‌ی خود را ثبت کنید. سعی کنید دخل‌وخرج شما با هم بخواند. برای این کار شاید مجبور شوید مخارج خود را کمی اصلاح کنید.

اگر تهیه‌ی بودجه برای شما مشکل است، می‌توانید کار را با ثبت مخارج روزانه شروع کنید. همه چیز را باید یادداشت کنید. به این صورت متوجه می‌شوید که پول شما دقیقا کجا می‌رود و بعدا می‌توانید در مورد عادات خرج کردن پول‌تان تصمیم‌گیری کنید. می‌توانید مخارج‌تان را روی کاغذ بنویسید یا از اپلیکیشن‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید.

۲. میزان پس‌انداز اضطراری خود را افزایش دهید

داشتن پول کافی باعث ایجاد حس امنیت مالی می‌شود. وقتی حس امنیت دارید، با احتمال کمتری درگیر استرس مالی می‌شوید. از آنجایی که حادثه خبر نمی‌کند، باید خود را از نظر مالی آماده کنید.

سعی کنید حداقل به‌اندازه‌ی ۳ تا ۶ ماه هزینه‌ی زندگی خود، پس‌انداز کنید. اگر نمی‌توانید، تلاش کنید کم‌کم این پول را جمع کنید.

۳. اقلامی را که از پس هزینه‌هایشان برنمی‌آیید، نخرید

اگر بودجه‌ی مالی مشخصی داشته باشید، این مشکل برای شما پیش نمی‌آید و خریدهای بدون فکر صورت نمی‌گیرد. خیلی‌اوقات پول خود را صرف اقلامی می‌کنیم و بعدا تعجب می‌کنیم که اصلا چرا دست به خرید آنها زده‌ایم. این موضوع به‌خصوص در خریدهای قسطی بیشتر خود را نشان می‌دهد. وقتی به میزان پولی که در دراز مدت باید پرداخت کنیم نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم آن هزینه را تقبل کنیم.

۴. شکرگزار باشید

شکرگزار بودن خصوصیتی است که می‌تواند چشم‌انداز زندگی شما را تغییر بدهد. تمرکز روی چیزهایی که ندارید و تلاش برای دستیابی به آنها می‌تواند باعث بروز استرس شود. به‌جای آن نگاهی به اطراف خود بیندازید و ببینید چه چیزهایی دارید که باید بابت‌شان شکرگزار باشید.

۵. از خودتان بهتر مراقبت کنید

با اینکه داشتن بودجه‌ی مشخص، افزایش پس‌انداز، مدیریت پول و حذف هزینه‌های غیرضروری می‌تواند باعث کاهش استرس مالی شود، اما شاید لازم باشد در زمینه‌ی نتایج درازمدت قدم بزرگ‌تری بردارید.

استرس اغلب ریشه در حسی دارد که درنتیجه‌ی تجربه‌ی درد و فشار در زندگی ایجاد می‌شود. برای کاهش استرس باید بیشتر از خودتان مراقبت کنید.

حذف استرس با تغییر چیزهایی شروع می‌شود که روی آنها کنترل دارید و همین‌طور پذیرش و سپاسگزاری از چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید. بعد از انجام این کار، زمان آن است که از خودتان مراقبت کنید.

مراقبت از خودتان لزوما به معنی انجام کارهای پرهزینه‌ای مثل گرفتن ماساژ نیست. می‌توانید برای دویدن به پارک بروید، ۸ ساعت خواب کافی شبانه داشته باشید، بعدازظهرِ خود را به کتاب‌خواندن اختصاص دهید یا برای چکاپ سالانه پیش یک پزشک بروید.

 

 

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۵۱:۵۳ +۰۰:۰۰ ۱۷ خرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه