پس انداز پول با ۵۰ ترفند هوشمندانه

//پس انداز پول با ۵۰ ترفند هوشمندانه
  • پس انداز پول

پس انداز پول با ۵۰ ترفند هوشمندانه

پس انداز پول یکی از آن مهارت‌هایی است که هروقت یادش بگیرید، برای‌تان سودمند خواهد بود. اگر فکر می‌کنید پس انداز پول کار شما نیست و ولخرج‌تر از آن هستید که بتوانید برای آینده‌تان پولی کنار بگذارید، اشتباه می‌کنید. در این مطلب به شما می‌گوییم پس انداز پول از چیزی که فکر می‌کنید ساده‌تر است، کافی است ترفندهایی را که در ادامه برای‌تان برمی‌شماریم، به‌دقت به خاطر بسپارید و آنهایی را که فکر می‌کنید ساده‌ترند، اجرا کنید.

۱. همه‌ی پول‌هایتان را در یک حساب بانکی متمرکز کنید

این مورد، گام اول برای پس انداز پول است. بهتر است با صرف وقت کافی، بانکی که بیشترین سود را به سپرده‌ها اختصاص می‌دهد، پیدا کنید و همه‌ی پول‌هایتان را در حسابی با بالاترین سود روزشمار نگهداری کنید.

۲. کمتر از تلویزیون استفاده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای پس انداز پول این است که مدت زمان تماشای تلویزیون را کاهش بدهید. عجیب است، نه؟!

ازجمله مزایای این کار این است که کمتر در معرض تبلیغات رنگارنگ قرار می‌گیرید (و درنتیجه کمتر به خرید ترغیب می‌شوید) و هزینه‌ی برق کمتری هم می‌پردازید. از طرفی زمان بیشتری برای تمرکز روی زندگی خودتان دارید.

۳. از فروشگاه‌های تخفیف‌دار خرید کنید

در هر جایی که باشید، همیشه فروشگاهی وجود دارد که کالای خود را با تخفیف مناسبی ارائه می‌کند. همچنین وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که با عضویت در خبرنامه‌های آنها می‌توانید به آخرین تخفیف‌ها دسترسی داشته باشید.

۴. به‌جای خرید هدیه از فروشگاه، خودتان آن را درست کنید

اگر می‌خواهید به پس انداز پول عادت کنید و از طرفی فرد سخاوتمندی هم باشید، بهتر است هدیه‌هایی را که به دیگران می‌دهید، خودتان درست کنید. می‌توانید در خانه شیرینی بپزید و کارهای دستی بسازید.

این هدایا ارزش بیشتری هم دارند چراکه درنتیجه‌ی تلاش شما درست شده‌اند؛ چیزی که در فروشگاه‌ها پیدا نمی‌شود.

۵. از قانون ۳۰ روز استفاده کنید

قانون ۳۰ روز، یک راه دیگر پس انداز پول است. هر زمان که قصد خرید کالایی را داشتید،۳۰ روز صبر کنید و با خود قرار بگذارید که یک ماه بعد آن را تهیه کنید. بعد از گذشت یک ماه متوجه می‌شوید که خرید آن کالا، آنچنان هم ضروری نبوده و توانسته‌اید پولی را که برای خریدش کنار گذاشته بودید، پس‌انداز کنید. توصیه‌ی ما به شما این است که وقتی خودتان را در شرایطی می‌بینید که مجبور به خرید هستید، کمی صبر کنید.

۶. قبل از خرید یک فهرست تهیه کنید و از آن پیروی کنید

یک راه آسان برای پس انداز پول این است که یک فهرست خرید تهیه کنید. چرا که وقتی بدون این فهرست به فروشگاه می‌روید، بدون فکر کردن شروع به خرید می‌کنید و این باعث می‌شود پول زیادی از دست بدهید.

۷. به‌جای بیرون رفتن، دوستان‌تان را به خانه دعوت کنید

بیرون رفتن و غذا خوردن در رستوران می‌تواند جیب شما را خالی کند از طرفی در خانه ماندن همیشه ارزان‌تر از بیرون رفتن است.

۸. به‌جای دور انداختن لباس‌ها، آنها را تعمیر کنید

پیراهن‌تان را به‌خاطر اینکه پاره شده یا دکمه‌اش خراب شده دور نیندازید. اگر امکان دوختن و بازسازی پیراهن وجود دارد آن را تعمیر کنید، در غیر این صورت از این پیراهن‌ها برای انجام کارهای خانه استفاده کنید.

۹. حواس‌‌تان به قبض تلفن همراه باشد

از شر سرویس‌های اضافی تلفن همراه‌تان که تنها هزینه‌هایتان را افزایش می‌دهند، خلاص شوید.

۱۰. برای سرگرم کردن فرزندان خود، پول زیادی خرج نکنید

پس انداز پول

اغلبِ بچه‌ها را می‌توان با هزینه‌ی خیلی کمی سرگرم کرد. تعدادی روزنامه‌ی تاریخ‌گذشته بخرید و اجازه بدهید بچه‌ها با نیروی خلاقیت خود با آنها کاردستی درست کنند. سعی کنید هر هفته بچه‌ها را به پارک نزدیک خانه ببرید و از وسایل بازی آنجا برای سرگرم کردن آنها استفاده کنید. اگر امکانش را دارید می‌توانید به کاشتن گل و گیاه هم بپردازید. کودکان بیشتر به وقت‌گذرانی با شما علاقه دارند نه چیزهایی که برای آنها می‌خرید. می‌بینید؟ پس انداز پول اصلا کار سختی نیست.

۱۱. آب زیادی بنوشید

نوشیدن آب نه‌تنها برای سلامتی خوب است، بلکه مصرف آن قبل از غذا باعث می‌شود اشتهایتان کمتر شود و غذای کمتری مصرف کنید. مصرف آب در رستوران‌ها باعث می‌شود نوشیدنی‌های‌ کمتری سفارش بدهید.

۱۲. سیگار کشیدن را ترک کنید

اگر سیگاری هستید باید بدانید که این عادت نه‌تنها گران است، بلکه می‌تواند مرگبار هم باشد. اگر می‌خواهید عمر طولانی‌تری داشته باشید و در پس انداز پول هم جدی هستید، عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

۱۳. لامپ‌های اضافی را خاموش کنید

روشن نگه داشتن بی‌دلیل لامپ‌های خانه در درازمدت برای شما گران تمام می‌شود. وقتی خانه یا یک اتاق را ترک می‌کنید، حتما لامپ‌های آنجا را خاموش کنید. حتی می‌توانید از لامپ‌‌های مجهز به حسگر استفاده کنید تا در صورت نبود فرد در اتاق، به‌طور خودکار خاموش شوند.

۱۴. از لامپ‌های LED استفاده کنید

خرید لامپ‌های LED شاید در ابتدا کمی گران باشد اما در درازمدت هزینه و عملکرد آنها خیلی بهتر است و به پس انداز پول کمک می‌کند. البته قیمت این لامپ‌ها رفته‌رفته ارزان‌تر می‌شود. آنها به‌سرعت روشن می‌شوند، گرمای زیادی هم تولید نمی‌کنند و تا دهه‌ها عمر دارند. در ضمن نیازی نیست همه‌ی لامپ‌ها را به یکباره عوض کنید.

۱۵. یک ترموستات قابل برنامه‌ریزی نصب کنید

این نوع ترموستات‌ها هزینه‌ی انرژی را در خانه خیلی پایین می‌آورند. وقتی خانه نیستید دمای خانه را طوری کنترل می‌کنند که وقتی برمی‌گردید دما مطلوب باشد.

۱۶. کالاهای باکیفیت بخرید

وقتی می‌خواهید کالایی بخرید خوب است کمی در مورد آن تحقیق کنید. یک ماشین ظرفشویی و لباس‌شویی باکیفیت شاید گران باشد اما در ۱۵ سال آینده می‌تواند در هزینه‌ی انرژی صرفه‌جویی کند. همچنین یک کالای باکیفیت هزینه‌های نگهداری و تعمیر پایینی نیز خواهد داشت.

۱۷. فیلتر هوای ماشین را تعویض کنید

فیلتر هوای تمیز می‌تواند تا ۷ درصد در هر ۱٫۵ کیلومتر باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود و در درازمدت در پس انداز پول به شما کمک کند. تعویض کردن فیلتر هوا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

۱۸. برنامه‌ی غذایی را با توجه به تخفیف‌های سوپرمارکت تنظیم کنید

به‌جای اینکه برنامه‌ی غذایی را بدون هیچ مبنایی آماده کنید، سعی کنید برنامه‌تان را با توجه به کالاهایی که در سوپرمارکت محله تخفیف می‌خورند، تنظیم کنید. به این صورت در طول چند ماه، پول زیادی پس انداز می‌کنید.

۱۹. قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید

اغلب ما همیشه از اولین و نزدیک‌ترین فروشگاه خرید می‌کنیم و حتی متوجه نیستیم بعضی از فروشگاه‌ها قیمت خوبی ارائه نمی‌دهند. سعی کنید قیمت ۲۰ قلم از اجناس پُرمصرف‌تان را دنبال کنید. البته فاصله‌ی منزل تا فروشگاه موردنظر را نیز در نظر بگیرید. فروشگاه‌ها و خدمات اینترنتی هم منبع خوبی برای مقایسه‌ی کالاها و خدمات گوناگون هستند و به‌راحتی در دسترس همه قرار دارند.

۲۰. برای فرار از استرس و خستگی‌های روزانه خرید نکنید

شاید خیلی آسان به نظر برسد که یک روز کاری پُراسترس را با خرج کردن پول فراموش کنیم. اما این اصلا فکر خوبی نیست. به‌جای خریدِ کالاهایی که قرار است حال شما را بهتر کنند، بهتر است روش دیگری برای مقابله با استرس پیدا کنید.

ورزش کردن، مدیتیشن و حتی خوابیدن ایده‌های خوبی هستند. کتاب بخوانید یا فیلم تماشا کنید. خرج کردن پول استرس شما را کاهش نمی‌دهد.

۲۱. لوازم خانگی خود را سرویس کنید

بهتر است هر از چندگاهی لوازم خانگی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلی ندارند. با کمک جاروبرقی، گردوخاک این لوازم را بگیرید. این لوازم هرقدر گردوخاک کمتری داشته باشند، عملکرد بهتری هم از خود نشان می‌دهند.

۲۲. از وسایل دست‌دوم هم استفاده کنید

گاهی‌اوقات می‌توانید لوازم موردنیاز خود را با قیمت بهتری در سمساری‌ها پیدا کنید. بهتر است خرید از این فروشگاه‌ها را به یک عادت تبدیل کنید. مثلا خرید مبلمان دست‌دوم گزینه‌ی خیلی خوبی است.

۲۳. با سرعت زیاد رانندگی نکنید

پس انداز پول

این کار نه‌تنها باعث می‌شود آسیبی نبینید، بلکه جلوی مصرف زیاد سوخت و افزایش هزینه‌ها را هم می‌گیرد. تازه جریمه هم نمی‌شوید.

۲۴. می‌توانید رمز دوم کارت خود را غیرفعال کنید

وقتی کارت بانکی شما رمز دوم داشته باشد، خرید آنلاین خیلی راحت‌تر می‌شود. بهترین راه برای شکستن این عادت، غیرفعال کردن رمز دوم است. به این صورت وقتی وسوسه می‌شوید که کالایی را به‌صورت آنلاین خرید کنید، کمی وقت صرف می‌کنید تا ببینید آیا واقعا به این کالا نیاز دارید یا نه.

۲۵. در زمان مناسب خرید کنید

اغلب افراد از این روش برای خرید بعد از عید استفاده می‌کنند اما این روش بعد از هر مناسبت فروشی جواب می‌دهد. مثلا می‌توانید کادوی روز مادر سال آینده را دو روز بعد از پایان روز مادر امسال خریداری کنید. یا چکمه و لباس‌های زمستانی خود را درست بعد از زمستان که کاهش قیمت زیادی دارند، تهیه کنید.

۲۶. به یک نامه‌ی داوطلبانه ملحق شوید

فعالیت‌های داوطلبانه باعث می‌شود با افراد جدیدی آشنا شوید و خود را در یک پروژه‌ی مثبت مشارکت دهید. از طرفی هیچ هزینه‌ای هم ندارد و برای شما سرگرم‌کننده است.

۲۷. از شر وسایل اضافه خلاص شوید

به اتاق خود بروید و به هرکدام از اقلام درون اتاق خوب نگاه کنید، آیا به همه‌ی آنها نیاز دارید؟ آیا خوشحال هستید که مالک آنهایید؟ اگر به وسیله‌ای نیاز ندارید از شر آن خلاص شوید چرا که فقط باعث پریشانی ذهن‌تان می‌شود. از طرفی خلاص شدن از دست آن وسایل، جلوی خیلی از تمیزکاری‌های بی‌مورد را هم می‌گیرد.

۲۸. بیشتر در خانه غذا درست کنید

یک کتاب آشپزی خوب تهیه کنید و بعضی از غذاهای آن را در خانه تهیه کنید. این کار آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از غذا خوردن در رستوران و غذاخوری‌هاست. از طرفی به سلامت غذا هم اطمینان بیشتری خواهید داشت.

۲۹. در هنگام خرید خودرو به مصرف سوخت آن دقت کنید

یک خودروی کم‌مصرف می‌تواند در کاهش هزینه‌های شما بسیار مؤثر باشد. حتی اگر خودروی شما در هر ۱۰۰ کیلومتر یک لیتر بنزین کمتری مصرف کند، در درازمدت می‌تواند به‌صورت قابل‌توجهی در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند.

۳۰. از خرید در مراکز بزرگ مثل پاساژها و … پرهیز کنید

خرید در این مکان‌ها شاید جالب باشد اما شما را برای خریدهای غیرضروری وسوسه می‌کند. فقط برای خرید یک کالای خاص به این نوع مراکز بروید.

۳۱. از قانون ۱۰ ثانیه پیروی کنید

هر وقت که می‌خواهید کالایی را خریداری کنید ۱۰ ثانیه صبر کنید و از خود بپرسید آیا واقعا به این نیاز دارم؟ چرا می‌خواهم آن را بخرم؟ اگر جواب درستی برای آن نداشتید، دست از خرید کردن بردارید.

۳۲. صبحانه بخورید

خوردن صبحانه نه‌تنها برای سلامتی مفید است بلکه جلوی خوردن ناهار زیاد و گران‌قیمت را هم می‌گیرد.

۳۳. ناهار خود را به سر کار ببرید

به‌جای خریدن غذا در سر کار، ناهارتان را به سر کار ببرید. اگر هر روز این کار را نمی‌کنید، حداقل هفته‌ای چند روز این کار را انجام بدهید. به این صورت پول هم پس انداز می‌کنید.

۳۴. خودتان لوازم خراب را تعمیر کنید

امروزه می‌توانید نحوه‌ی تعمیر کردن هر چیزی را در سطح وب پیدا کنید و لوازم‌تان را تعمیر کنید. به این ترتیب می‌توانید هزینه‌های تعمیر وسایل خود را پس انداز کنید.

۳۵. باد تایرهای خودروی خود را تنظیم کنید

تنظیم فشار باد تایرها باعث صرفه‌جویی در سوخت می‌شود.

۳۶. باغبانی کنید

اگر خانه‌ی شما دارای حیاط است، حتما یک باغچه درست کنید. این کار هم سرگرم‌کننده است هم اینکه می‌توانید سبزیجات سالمی برای مصرف خانواده تهیه کنید.

۳۷. از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید

استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی به‌جای خودروی شخصی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همین‌طور حفاظت از محیط زیست می‌شود.

۳۸. یک آرام‌پز تهیه کنید

استفاده از آرام‌پز به شما اجازه می‌دهد ترکیبات غذایی را درون آن بریزید تا موقعی که از سر کار برمی‌گردید، ناهارتان آماده باشد. به این صورت در پول و زمان صرفه‌جویی می‌کنید.

۳۹. جلوی ورود و خروج هوا به خانه را بگیرید

چه در زمستان و چه در تابستان مهم است که اجازه ندهید هوا به بیرون از خانه جریان پیدا کند. به این صورت در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی می‌کنید.

۴۰. کالاهای اساسی را به‌صورت عمده بخرید

اقلامی مثل مواد شوینده، پوشک، کیسه‌زباله و … را به‌صورت عمده بخرید تا از تخفیف بیشتری برخوردار شوید.

۴۱. برای سفر، از قبل غذای خود را آماده کنید

پس انداز پول

به‌جای صرف پول در رستوران‌های بین‌راهی، غذای خود را از قبل آماده کنید. در این صورت به گزینه‌های سالم‌تری هم دسترسی دارید.

۴۲. موقع خرید خودرو، سراغ انواع دست‌دوم بروید

خرید ماشین نو همیشه یک سرمایه‌گذاری بد است چرا که بعد از خرید، قیمت‌ آن به‌شدت افت می‌کند. این روند با گذشت چند سال تشدید هم می‌شود. به‌دنبال خودروی دست‌دوم با شرایط کیفیتی خوب بروید.

۴۳. خانه‌ی کوچک‌تری بخرید

ما به فضای زیادی نیاز نداریم. از طرفی خانه‌ی کوچک‌تر هزینه‌های نگهداری کمتری هم دارد.

۴۴. گوشت کمتری مصرف کنید

گوشت نه‌تنها گران‌تر است بلکه گاهی‌اوقات ارزش غذایی کمتری نسبت به گزینه‌های گیاهی دارد. لازم نیست که گیاه‌خوار شوید فقط گوشت کمتری مصرف کنید.

۴۵. از محافظ برق استفاده کنید

تمام وسائل برقی مثل یخچال و تلویزیون به کمک محافظ برق در برابر خطر سوختن به‌دلیل نوسانات جریان برق، ایمنی بیشتری پیدا می‌کنند.

۴۶. بیشتر ورزش کنید

به پارک بروید و کمی ورزش کنید. این کار به حفظ سلامتی و صرفه‌جویی در مخارج درمانی کمک می‌کند.

۴۷. برای خرید هدیه محدودیت تعیین کنید

اعضای خانواده عزیزترین افراد در زندگی ما هستند و طبیعتا هرکسی می‌خواهد بهترین و باارزش‌ترین هدیه را برای خانواده‌اش بخرد. اما اگر برای هدیه محدودیت تعیین کنید و همه را به رعایت آن وادار کنید، آنها نیز در پی جبران هدیه‌های گران‌قیمت برنمی‌آیند و در مجموع هزینه‌های خرید کادو و هدیه به‌طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد.

۴۸. کتاب‌، مجله و فیلم‌های خود را با دیگران معاوضه کنید

شما به‌راحتی می‌توانید کتاب‌، بازی‌های ویدئویی، سریال و فیلم‌های خود را در اینترنت و به کمک اپلیکیشن‌های نیازمندی‌ و آگهی‌های رایگان به فروش برسانید یا آنها را معاوضه کنید. با این کار دیگر نیاز نیست برای خرید این‌گونه محصولات هزینه‌ای بپردازید.

۴۹. رویدادهای رایگان محله و شهر خود را پیدا کنید و در آنها شرکت کنید

معمولا شهرداری‌ها و فرهنگسراها همزمان با مناسبت‌های گوناگون رویدادهایی را برگزار می‌کنند که شرکت در آنها رایگان یا بسیار ارزان است. با اطلاع از این رویدادها و حضور در آنها، علاوه بر آشنایی با افراد و موضوعات جدید، می‌توانید در هزینه‌های سرگرمی و اوقات فراغت‌تان نیز صرفه‌جویی کنید.

۵۰. انتقال پول را بدون هزینه‌ی کارمزد انجام دهید

انتقال پول یکی از تراکنش‌های مالی بسیار رایج است که باعث کاهش رفت‌وآمدهای غیرضروری و صرفه‌جویی در وقت می‌شود. ولی با هربار انتقال پول، بسته به میزان انتقال، مبلغی به‌عنوان کارمزد از حساب شما کم می‌شود که این کارمزد وقتی تعداد تراکنش‌ها زیاد باشد، هزینه‌ی زیادی را به شما تحمیل می‌کند. اما با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل جیبی‌مو می‌توانید بارها و بارها پول انتقال بدهید بدون اینکه مبلغی به‌عنوان کارمزد از حساب‌تان کم شود.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۸ ۱۴:۵۲:۴۳ +۰۰:۰۰ ۱۷ خرداد، ۱۳۹۷|آموزش مالی دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه